Jazzová setkání

Vojtěch Eckert trio & Jana Koubková (CZ)

XLVII. setkání, pátek  9.03.2007 - 20.00, Divadelní klub, Polička

Jana Koubková a Vojtěch Eckert trio
Vojtěch Eckert a jeho trio nejsou Poličce neznámí, byli zde k slyšení již vícekrát. Naposledy jsme je mohli slyšet v roce 2005 s Petrou Ernyeiovou. Jak je zřejmé z předešlých vystoupení, často vedle Eckertova piana stojí také zpěvačky, hlavně Jana Koubková. I tentokrát role průvodkyně připadla právě této umanuté ženě.
Náplní večera byly jazzové standardy, bossa novy, swing, ale i trocha poezie. Janě Koubkové se hned od začátku dařilo navázat kontakt s publikem, který udržela až do konce. Nepodlehnout její energii a otevřenému přístupu k divákovi je takřka nemožné. Zazněl jazzový standard George Gershwina Summertime s českým textem. Summertime bývá považována za jednu z nejčastěji interpretovaných písní, a tak nemohla chybět ani tentokrát. S písní The Girl from Ipanema jsme se ocitli v rytmu bossa novy. Po přestávce se Jana Koubková odhodlala přečíst nám své vlastní velmi osobité texty (nebo jazykolamy?) Umanutý mamut aj. Dostalo se i na atmosférickou poezii z pera Toma Waitse The piano has been drinking v českém překladu. V příjemné atmosféře se večer chýlil ke konci, publikum bylo nenásilně zapojeno do zpěvu v Ježkově Klobouku ve křoví.
Celý večer se nesl v uvolněném a hravém duchu, který přijde v pátek večer po pracovním týdnu vhod.

(Veronika Tobiášová)  
 

Vojtěch Eckert- piano, Jan Greifoner – kontrabas, Roman Vícha – bicí, Jana Koubková - zpěv
Vojtěch Eckert patří ke stálicím naší jazzové scény. Na počátku jeho kariéry bylo hostování v SHQ Karla Velebného, v kapelách Karla Vlacha, Václava Hybše, Felixe Slováčka či Ferdinanda Havlíka. Poté se často začali objevovat v jeho doprovodu zpěváci Karel Hála,bratři Gondolánové a zpěvačky Jana Koubková, Eva Olmerová, Jitka Vrbová, Eva Pilarová a především Vlasta Průchová. Několikaletá spolupráce s vynikající americkou jazzovou zpěvačkou Sandy Lomax mu přinesla uznání nejen doma, ale i v zahraničí. Účinkoval s řadou dalších zahraničních hudebníků. V Poličce je znám z řady vystoupení: se Sany Lomax (1993), Miriam Bayle (2001), s Antonínem a Filipem Gondolánem (2003) Vesnou Vasco de Cáceres (2004) či Petrou Ernyeiovou (2005)
Jana Koubková patří k předním osobnostem českého jazzu. Jazzové hudbě věnuje od roku 1975. Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby, založila festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků "VOKALÍZA" /1981 - 2000/. Má za sebou spolupráci s Jazz Sanatoriem Luďka Hulana, Jazz Half Sextetem Viktora Kotrubenka nebo Jazz Q Martina Kratochvíla. Byla častým hostem Big bandů Karla Vlacha, Gustava Broma, JOČRu, Felixe Slováčka a dalších. Prošla různými styly od blues, swingu přes mainstream, bebop, jazzrock, latin, free jazz až po world-ethno a fusion. Výborně ovládá scatové zpívání a improvizaci. Založila vlastní soubory jako vokální skupinu HOT TETY, HORKÝ DECH JANY KOUBKOVÉ nebo AFROLATIN BAND …
Návštěvníci Jazzových setkání si jistě vzpomenou na její výborné vystoupení v roce 2000 s GURU BANDEM kytaristy Pavla Richtera. Krom bohaté diskografie má Jana Koubková ma kontě také dvě knížky "Recepty proti samotě" a "Zutí provádím s chutí", kde je i CD. Pořádá happeningy a workshopy pro malé i velké. Každé její vystoupení má punc originality, smysl a cit pro dané prostředí. Daří se jí vždy navázat spontánní kontakt s publikem. Drží se hesla: "Být připraven toť vše!"
 

fotogalerie >

webhosting Coma s.r.o | jste náš návštěvník